Zobacz podwodne wraki

Tak zwane nurkowanie wrakowe nie jest ściśle określoną dziedziną, to jednak nie przeszkadza, by większość osób lubujących się w podwodnym pływaniu marzyło o zwiedzaniu zatopionych statków i innych obiektów. Zwiedzanie jest jednak często wyrażeniem na wyrost. Większość kursów nurkowania wrakowego nie uprawnia bowiem do wchodzenia do wnętrza obiektów. Zgodnie z zasadami, należy oglądać taki wrak jedynie z zewnątrz. Praktyka od teorii różni się jednak dość wyraźnie.

Większość nurków nie jest w stanie oprzeć się pokusie i wpływa do środka zatopionych jachtów czy budynków. Dopóki penetrujemy wrak jedynie na odległość kilku metrów, prawdopodobnie nie stwarzamy dużego zagrożenia dla siebie i innych członków ekipy. Jednak wpływając głęboko do środka obiektu, musimy mieć na uwadze, że ryzykujemy bardzo wiele. Wchodzimy bowiem w obszar nurkowania jaskiniowego, a to wymaga zastosowania odpowiednich technik i sprzętu. W przypadku wraków ryzyko jest tym większe, że często nie wiemy jak wygląda układ pomieszczeń obiektu.

Jeśli się zgubimy, może zabraknąć nam powietrza, nim znajdziemy drogę powrotną. Nie oznacza to jednak, że nie warto schodzić pod wodę w celu oglądania wraków. Wręcz przeciwnie. To wyjątkowe przeżycie, które zapamiętasz na długie lata. Wraki, nawet tylko z zewnątrz, prezentują się często bardzo okazale.

Zobaczyć można bardzo różne obiekty – od renesansowych statków, poprzez nowoczesne żaglowce, samoloty z II wojny światowej czy współczesne auta, na zalanych budynkach kończąc.

nauka tenisa poznań