Zabawki drewniane czy plastikowe? Poznaj ich wady i zalety

Wystarczy tylko chwila spędzona w sklepie, abyśmy mogli się przekonać, jak wiele różnych zabawek jest nam oferowanych. To oznacza, że czasami podjęcie ostatecznego wyboru, która z propozycji będzie najlepsza dla naszego dziecka, wcale nie jest takie najłatwiejsze. Dlatego też, wielu rodziców i dziadków ma dylemat, opierający się przede wszystkim na tym czy wybrać zabawi drewniane czy plastikowe? Oczywiście jak to zwykle bywa, jedne i drugie mają swoje zalety, jak i wady. Dlatego też, zanim dokonamy jakiegokolwiek wyboru, powinniśmy się dokładnie zastanowić nad tym, co jest nam tutaj oferowane i co lepiej będzie pasowało do dziecka, dla którego chcemy kupić daną zabawkę.

Co zyskujemy wybierając plastikowe?

Nie ulega wątpliwości, że plastikowe zabawki są nam oferowane w ogromnej ilości i różnorodności. To powoduje, że naprawdę trudno może nam być wybrać tę ostateczną propozycję, która powinna trafić do naszego dziecka. Poza tym zabawki plastikowe są bardzo kolorowe, dodatkowo mają bardzo różne, niejednokrotnie wymyślne kształty, jak również prezentują najnowsze rozwiązania technologiczne, co sprawia, że są one bardzo atrakcyjne dla dziecka. Minusem zabawek plastikowych będzie to, że niejednokrotnie posiadają one sporo małych elementów, które mogą się odłamać i zrobić krzywdę dziecku.

Tym bardziej, że w kwestii wytrzymałości, niestety ale zabawki plastikowe nie zajmują najwyższego miejsca.

Jednak zabawki drewniane?

Jeśli chodzi o zabawki drewniane, to do ich zalet należy to, że są elegancko wykonane, wszystkie szczegóły są dopracowane, nie posiadają małych elementów, które mogłyby się odłamać i zrobić dziecku krzywdę. Dodatkowo takie drewniane zabawki oferowane są w różnych stylach, a to oznacza, że znajdziemy coś zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki, jak również zabawki, którymi spokojnie będzie mogło bawić się każde z dzieci. Do tego takie drewniane zabawki rozbudzają kreatywność dziecka, ponieważ w wielu przypadkach nie dają gotowych podpowiedzi, jak można się nimi bawić, a do tego stosunkowo rzadko mają dodatkowe akcesoria, jak chociażby melodyjki. Jednak ich wadą może być farba, którą są pomalowane, dlatego zawsze powinniśmy sprawdzać, czy posiada ona odpowiednie atesty, jak też ich cena. Wpływ na nią ma nie tylko fakt, że sam materiał jest stosunkowo drogi, ale również to, że wiele zabawek drewnianych wykonywanych jest ręcznie, co dodatkowo podnosi ich wartość. Jeżeli stoimy przed dylematem zabawka drewniana czy plastikowa, to dokładnie powinniśmy przemyśleć wszystkie możliwości. Dopiero znając zalety i wady każdej z nich, będziemy mogli powiedzieć, która będzie najlepsza w naszym przypadku.

Gotowe place zabaw