USG musi być

Badanie USG jest obecnie stosowane w diagnostyce praktycznie we wszystkich gałęziach medycyny. Ma ono praktycznie same zalety – jest nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta, tanie w wykonaniu i daje lekarzom doskonały ogląd kondycji organizmu. Również w czasie ciąży aparat USG to standard – większość mam nie wyobraża sobie, aby mogło go zabraknąć. Dzięki temu testowi można z dużą precyzją wypowiedzieć się na temat rozwoju płodu, jego ruchliwości oraz budowy. Obraz uzyskany na monitorze i poprawnie zinterpretowany przez lekarza daje dużą dozę pewności co do wyciąganych wniosków. Od pewnego momentu można również stwierdzić jaka jest płeć dziecka, choć nie wszyscy rodzice chcą taką informację otrzymać.

Przyjęło się, że USG powinno być przeprowadzone co najmniej trzy razy w czasie trwania ciąży. Ostatnie lata zapisały nowy rozdział w historii diagnostyki USG. Poza znanym od dawna obrazowaniem 2D pojawiły się również możliwości uzyskiwania obrazu trójwymiarowego. Technologia ta sprawdza się zarówno podczas diagnozowania chorych pacjentów, jak i w przypadku kobiet w ciąży. Rodzice mogą dostać do rąk bardziej realistyczny wizerunek dziecka w 3D, co jest znacznie bardziej sugestywne. Za taki luksus trzeba jednakże nieco dopłacić.

Rośnie liczba rodziców, którzy się na to decydują. Fundamentalnym zadaniem badania USG jest potwierdzenie samej ciąży. Temu służy pierwsze badanie wykonywane zwykle pomiędzy 6. a 8. tygodniem od zapłodnienia. Na podstawie uzyskanego widoku lekarz określa wiek płodu, jego orientacyjną wagę i wielkość.

Można również stwierdzić wiele nieprawidłowości, ale USG nie wykaże wszystkiego.