Testy o wysokiej czułości

Test ciążowy to często pierwszy krok, gdy chcemy przekonać się czy spóźniająca się miesiączka jest efektem zajścia w ciążę. Czasem jednak testy wykonywane są wcześniej, np. krótko po niezabezpieczonym stosunku, jeśli chcemy jak najszybciej sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia.

Niestety nie zawsze otrzymany wynik jest zgodny z prawdą. Dotyczy to przede wszystkim drugiej z wymienionych sytuacji. Jednym z powodów, dla których testy nie dają prawidłowego wyniku, jest zbyt wczesne ich wykonywanie.

Dlatego kluczowym pojęciem jest tutaj czułość testu. W aptekach dostępne są testy różnych producentów i o różnej charakterystyce. Jeśli szczególnie zależy nam na tym, by wykonać test jak najszybciej, powinniśmy wybrać taki, który cechuje się wysoką czułością.

Wysoka czułość oznacza, że test jest w stanie wskazać prawidłowy wynik, nawet gdy w moczu nie znajduje się jeszcze wiele hormonu wykrywanego przez test. Standardowo testy powinny być skuteczne, gdy wykonuje się je w dniu, kiedy powinna pojawić się miesiączka. Natomiast testy o wysokiej czułości możemy wykonać nieco wcześniej, czyli jeszcze przed planowanym krwawieniem.

Niezależnie od wyniku testu, warto pamiętać, że dopiero wizyta u ginekologa daje stuprocentową pewność odnośnie potencjalnej ciąży. Jeśli więc test wskazał wynik dodatni i tak powinniśmy potwierdzić z pomocą lekarza, że doszło do zapłodnienia. Z kolei jeśli test dał wynik ujemny, a był wykonywany wcześnie, warto go powtórzyć, jeśli miesiączka nie pojawi się w odpowiednim czasie.

https://klinikapotocki.com/uslugi/chirurgia-ogolna-i-naczyniowa/ www.tisel.pl