Lekarz nie gryzie

Niepokój związany z wizytą u lekarza jest zjawiskiem bardzo powszechnym i obecnym w całym cywilizowanym świecie. Ludzie odczuwają podświadomy strach przed tym, aby poddać się badaniom i zweryfikować swój stan zdrowia. Większości wystarczy dobre samopoczucie, by uznać, że na pewno nic złego się nie dzieje. Taki wniosek może być jednak całkowicie błędny i naiwny. Pamiętajmy bowiem, że część schorzeń (w tym bardzo poważnych) długi czas przebiega bezobjawowo, a w tym czasie nasz organizm doznaje znaczącego uszczerbku. Aby uniknąć przykrych niespodzianek za kilka lat, lepiej pamiętać o profilaktyce.

Jeśli mowa o kobietach w ciąży, sytuacja jest szczególnie poważna, a zaniechania niebezpieczne w dwójnasób. Przecież zwlekając z badaniami kontrolnymi lub nie decydując się na część z nich matka naraża na szwank nie tylko siebie. Także dziecko może paść ofiarą takich zaniechań, albowiem prawidłowy rozwój w okresie życia płodowego determinuje funkcjonowanie na kolejne lata. Pewne defekty, które mogą wystąpić w łonie matki często okazują się niemożliwe do eliminacji po narodzinach, a to bywa źródłem poważnych dramatów. Można tego wszystkiego uniknąć, jeśli rodzice, a matki w szczególności zrozumieją wagę badań profilaktycznych. Babcia dziecka, która doskonale wie, co znaczy być matką, powinna również wspierać swoją córkę w całym procesie medycznych przygotowań do narodzin nowego człowieka.

Taki pocieszający i motywujący głos jest szalenie istotny, więc nie należy tej kwestii lekceważyć i udzielać pomocy, gdy trzeba.

Patomorfologia Poznań