Jakie są objawy ciąży urojonej?

Ciąża urojona najczęściej dotyczy kobiet bezpłodnych lub tych, które bardzo pragną zajść w ciążę. Ciąża urojona objawia się w taki sam sposób, co tradycyjna ciąża. Obserwuje się zanik miesiączki, bolesność piersi, poranne mdłości, zróżnicowany apetyt. Ciążę urojoną można bardzo łatwo wykryć. Wystarczy wybrać się do ginekologa. Badanie USG jest najlepszym potwierdzeniem tego, że nie doszło do zapłodnienia. Ciąża urojona zwana jest także rzekomą bądź urojoną.

Zalicza się do zaburzeń psychicznych. Podczas ciąży urojonej dochodzi do wielu zmian somatycznych, które umożliwiają wiarę w to, że doszło do zapłodnienia. Tymczasem jest to konsekwencją silnego pragnienia posiadania dzieci. Kobiety z ciążą urojoną powinny znaleźć się pod opieką lekarza specjalisty. Niemal zawsze zaleca się wdrożenie odpowiedniego leczenia psychiatrycznego. Zazwyczaj stosowana jest psychoterapia, także psychoterapia online. Niekiedy konieczne jest zastosowanie także farmakoterapii.

Dodatkowo wskazane są również konsultacje u ginekologa. Wiele kobiet traktuje ciążę urojoną jak utratę dziecka. Z tego powodu bardzo ważne jest wsparcie najbliższych krewnych. Czasem ciąża urojona jest przyczyną dalszych chorób i dolegliwości, takich jak depresja, nerwica, lęki. W przypadku niektórych kobiet dochodzi także do zmian osobowości. U mężczyzn może występować odpowiednik ciąży urojonej. Wówczas mężczyźni mogą uskarżać się na poranne mdłości oraz dolegliwości bólowe.

Takie objawy występują zazwyczaj podczas ciąży ich partnerki.

Chirurg Poznań www.aptekaolimpijska.com.pl