Jak się przygotować na ciążę?

Idealny moment na ciążę zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest płodność. Kwestia ta dotyczy szczególnie kobiet. Udowodniono, że im kobieta starsza, tym mniejsze szanse na zajście w ciążę. Ponadto istnieje także większe ryzyko tego, że dziecko urodzi się z licznymi wadami rozwojowymi. Zakłada się, że najlepszy czas na dziecko przypada między 20. a 25.

rokiem życia w przypadku kobiet. Jednakże płodność to nie jedyny ważny czynnik. Równie istotna jest sytuacja materialna oraz społeczna. Potencjalni rodzice muszą być odpowiednio przygotowani na pojawienie się potomka. Z tego powodu coraz więcej par decyduje się na posiadanie dziecka w późniejszym okresie życia. Do ciąży trzeba się właściwie przygotować. W jaki sposób? Najważniejszą kwestią jest znalezienie lekarza ginekologa, który będzie prowadzić ciążę.

Jeszcze przed planowaniem ciąży kobieta powinna wybrać się na wizytę do ginekologa, żeby ustalić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Równie istotna jest suplementacja. Wielu lekarzy zaleca, aby na kilka miesięcy przez planowaniem ciąży kobieta zażywała kwas foliowy. W niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się szczepienia. W szczególności dotyczy to szczepień przeciw żółtaczce i wirusowemu zapaleniu wątroby. Ponadto należy unikać spożywania różnego rodzaju używek, głównie papierosów oraz alkoholu. Warto zadbać także o ogólny stan zdrowia i kondycję fizyczną.

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować.

Gdańsk: żłobek niepubliczny www.alergicznie.net.pl www.ciuchometr.pl