Jak mieć pewność?

Pytanie „czy jestem w ciąży” to jedno z najważniejszych, jakie zadaje sobie wiele kobiet. Ciąża oznacza rewolucyjne zmiany w życiu, jak i czasowo w samym organizmie kobiety. Nic dziwnego, że niepewność w tym temacie może być stresująca.

Jeśli chcesz wiedzieć czy zaszłaś w ciążę, z pewnością szukasz najbardziej pewnej metody diagnozowania zapłodnienia. W jaki sposób podejść do testów, by mieć stuprocentową pewność? Po pierwsze, jeśli chcesz wykonać test moczu, warto wybrać produkt o największej czułości. Zwłaszcza wtedy, gdy interesuje Cię poznanie wyników badania już po kilku dniach od możliwego zapłodnienia.

W takim wypadku tester o dużej czułości będzie jedynym skutecznym, bo jest w stanie wykryć niewielkie ilości hormonu hCG w organizmie. Poza tym, warto wiedzieć, że testy charakteryzują się bardzo wysoką wiarygodnością. Sami producenci mówią najczęściej o 99% skuteczności.

Z kolei niezależne badania wskazują na nieco wyższy, ale wciąż wysoki wynik – 95%. Mimo wszystko jeszcze skuteczniejsze są badania krwi. Można też wykonać je jeszcze szybciej, niż testy moczu.

Domowe testery moczu dają pewny wynik średnio po dwóch tygodniach. Krew można zbadać już po siedmiu dniach od prawdopodobnego momentu zapłodnienia. Warto jednak przy tym pamiętać, że stuprocentową pewność dają dopiero badania USG wykonane około piątego tygodnia ciąży.

Tylko one sprawdzają symptomy, które są poza zasięgiem innych testów, np. wykrywają bijące serce nowopowstałego organizmu. Takich wyników nie da się podważyć.