Ile kosztuje aparat USG i jaki wybrać?

Jeśli jest jedno urządzenie, które powinno znajdować się w zasadzie w każdej placówce medycznej to z pewnością będzie to aparat USG, zwany także ultrasonografem. Za co odpowiada jednak taki aparat? Obrazuje on przede wszystkim wszelkie narządy, ale też naczynia, stawy czy zmiany w tkankach. Aparat USG jest więc niezwykle przydatnym i ważnym urządzeniem diagnostycznym, które na dodatek pozwala na obrazowanie tych wszystkich zmian bez konieczności posługiwania się jakimiś specjalistycznymi zabiegami.

Ta nieinwazyjność sprawia, że ultrasonograf często wykorzystuje się w badaniach zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nowoczesne ultrasonografy nie są jednak małym wydatkiem, lecz to z pewnością bardzo dobra inwestycja dla każdej placówki medycznej. Od czego zależą koszty aparatu USG? Przede wszystkim od jego funkcjonalności, która z roku na rok rośnie – tego typu urządzenia bardzo mocno korzystają z nowych technologii, dzięki czemu mogą być jeszcze szybsze i jeszcze bardziej dokładne.

Na ostateczną cenę takiego aparatu wpływa jednak przede wszystkim głowica, czyli bodaj najważniejszy diagnostyczny element całego urządzenia. To od budowy i przeznaczenia głowicy zależy najwięcej – może kosztować ona około tysiąc złotych, ale niekiedy nawet kilka czy kilkanaście razy więcej.

Jaki będzie dobry ultrasonograf?

Wybierając odpowiedni dla nas aparat USG musimy zwrócić uwagę na szereg czynników, w tym przede wszystkim na wspomnianą głowice.

To bowiem właśnie ona stanowi najważniejszy element diagnostyczny, a co za tym idzie aparaty USG wybieramy właśnie na podstawie głowicy. Ale bardzo ważne są również różne dodatkowe funkcje – nowoczesne ultrasonografy są dziś wyposażone w wiele różnych cech, lecz pamiętajmy przy tym, że im większa funkcjonalność takiego urządzenia, tym większa jest również jego cena. Wypada więc postawić sobie pytanie jak bardzo rozbudowane funkcje będą nam potrzebne.

Ciekawym aspektem jest również kwestia tego, czy ultrasonograf powinien być stacjonarny czy przenośny. Zdaje się, że te stacjonarne są na ogół bardziej wydajne i funkcjonalne, natomiast w wielu placówkach medycznych zdecydowanie lepiej sprawdzą się wyposażone w mniej funkcji, lecz przy tym mobilne aparaty USG. Wszystko to zależy więc od naszych możliwości finansowych oraz preferencji.

Koniec końców należy postawić na taki sprzęt, który będzie spełniał nasze oczekiwania w każdym, nawet najmniejszym aspekcie. Urządzenie ma bowiem być nie tylko funkcjonalne, ale również wygodne w użytkowaniu.

artroskopia kolana poznań https://aspazja.pl/zabiegi/konsultacja-dermatologiczna