Fotograf pod wodą

Nie każdy ma w życiu pasję. Za to niektórzy mają więcej niż jedną – np. nurkowanie oraz fotografia autorska.

Jeśli taki zestaw zainteresowań trafnie Cię opisuje, na pewno nie raz przyszło Ci do głowy, by połączyć obie pasję i uwiecznić na papierze lub w mapie bitowej kilka ujęć podwodnego świata. Czy to trudne zadanie? Na szczęście nie, nawet jeśli nie masz dużej wprawy ani w nurkowaniu, ani w robieniu zdjęć. Nowoczesne sprzęty fotograficzne mogą zwolnić fotografa z konieczności szczegółowego regulowania ostrości czy jasności obrazu.

Aparat jest w stanie sam dopasować wartości różnych parametrów. Oczywiście doświadczony fotograf poradzi sobie lepiej, niż automatyka sprzętu, jednak zaawansowana technologia pozwala na wykonywanie bardzo dobrych zdjęć nawet laikom. Poza kwestiami, które są typowe dla fachu fotograficznego w ogóle, pod wodą pojawia się kilka dodatkowych wyzwań.

Jednym z nich jest inna specyfika kolorów. Fale świetlne inaczej zachowują się w wodzie, niż w powietrzu, a to oznacza np. szybą utratę barw.

Pełne spektrum światła, które jest w stanie rozpoznać ludzkie oko, widać jedynie przy odległości kilku metrów. Powyżej dziesięciu będzie już dominować niebieski. Warto też pamiętać, że woda, nawet w najczystszym zbiorniku, jest mniej klarowna od powietrza.

Oznacza to, że obraz na zdjęciach będzie niewyraźny, gdy weźmiemy się za fotografowanie z dużej odległości. Zdjęcia pod wodą są ostre jedynie z bliska. Dlatego też warto dołączyć do sprzętu obiektyw szerokokątny.

Pozwoli on na uchwycenie całych obiektów z niewielkiej odległości.

easy-surf.com