Ciąża – jedzenie dla dwóch

Robisz test ciążowy, w końcu się udało, są dwie różowe kreski. I zaczyna się cała kaskada zmian stylu życia, odczuć, zachowań. Przez tą jedną chwilę stałaś się bardziej dojrzała. Od razu czujesz, że jesteś głodna. Przecież teraz musisz jeść za dwóch. Takim myślenie kieruje się wiele kobiet. Nie zważając na nic, jedzą o wiele więcej niż dotychczas. Nawet w nocy potrafią wstać, bo czują głód, a przecież dziecko pewnie odczuwa go jeszcze bardziej. Okazuje się jednak, że jest błędne przekonanie.

Oczywiście musimy jeść, ale nie za dwóch tylko dla dwóch. Co oznacza, że może okazać się, że jeśli jadłaś pięć ziemniaków, będziesz miała potrzebę zjedzenia siedmiu, ale nie od razu całej miski. Ponieważ przybieranie na wadze jest nieuniknione w czasie ciąży, ale musi być jakaś granica. Nie możesz nagle przytyć czterdziestu kilo. Taka sytuacja nie będzie w cale wskazana dla dziecka, a tym bardziej dla ciebie. Dlatego teraz musisz skupić raczej uwagę na to, co znajduje się na twoim talerzu, a nie na ilości. Skoro jesteś głodna to oczywiście musisz jeść, każdy organizm jest inny, tym bardziej, że każda kobieta ma inną wagę na początku ciąży. Wiadomo, że panie z tendencją do nadwagi muszą bardziej uważać na dodatkowe kilogramy, gdyż mogą mieć problemy zdrowotne, jak skoki ciśnienia, obrzęki, cukrzyca. W takiej sytuacji, będzie też im trudno wrócić to wymaganej wagi.

Dlatego dokładnie analizujmy nasze zachcianki i smaczki, a będziemy mieli pewność, że dostarczamy odpowiednią ilość kalorii.

Diabetolog Poznań www.azswsgk.pl