Antykoncepcja a testy ciążowe

Testy ciążowe są wykonywane zarówno przez osoby, które z wytęsknieniem oczekują potomka, jak i przez kobiety, które starają się uniknąć zajścia w ciążę. W jednym i drugim przypadku zdarza się, że Panie stosują różne chemiczne specyfiki, które mogą wpłynąć na wyniki testu ciążowe. Może się więc zdarzyć, że test tylko nas „nastraszy”, jeśli pokaże wynik dodatki, a póki co nie mamy zamiaru zakładać rodziny.

Równie prawdopodobne, że test narobi nam nadziei, gdy czekamy na dziecko, a dopiero u lekarza okaże się, że nie jesteśmy w ciąży. Czy to oznacza, że popularne testy dostępne w każdej aptece są niegodne naszego zaufania? Wręcz przeciwnie, wiarygodność testów szacuje się nawet na 99% – jeśli tylko są wykonane w odpowiednich warunkach. A czy stosując antykoncepcje możemy mówić o wiarygodności testu? Na szczęście tak.

Środki antykoncepcyjne nie wpływają na wynik, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że powinny. Mylące pod tym względem mogą być zwłaszcza środki hormonalne. W końcu najpopularniejsze testy ciążowe działają w oparciu o wykrywanie hormonu hCG.

Tyle że żadna antykoncepcja nie ingeruje w ilość tego związku w organizmie kobiety. Co za tym idzie, ani tabletki, ani wkładki, ani zastrzyki nie zafałszują wyniku testu. Oczywiście test można z powodzeniem wykonać również wtedy, gdy stosujemy środki nie mające wpływu na hormonalną gospodarkę organizmu.

To, że akurat tabletki i zastrzyki zapobiegające zapłodnieniu nie mają wpływu na jakość działania testu, nie oznacza, że inne środki farmakologiczne są równie neutralne. Niestety wiele medykamentów może zafałszować wynik.

https://www.gandalf.com.pl/puzzle/

www.zaganczyk.com.pl